Je Morava jiný stát?

25. ledna 2014 v 16:40 | Ev
Posledních pár let ( Fajn, asi celý můj život... ) mi příjde, že Čechy a Morava jsou odděleny jako Amerika s Evropou. Fajn, máme podobnou řeč a stejnou vládu, ale že by jsme byli stejná republika? Ani náhodou! Já jsem z Moravy, sice jsem se narodila v Čechách, ale rozhodně se za čecha nepovažuji a ani bych se tím nikdy nechlubila! Moji rodiče, sourozenci a vlastně celá rodina je z Moravy, narodili se tam, takže já mluvím a chovám se jako moravák. A každé prázdniny jezdím k babičkám. Umíte si to představit cestovat tak často na druhou stranu České Republiky?
No a za ty roky jsem si stačila všimnout, že mezi čechy a moraváky jsou tak trochu pochmurné vztahy. Neříkám, že moraváci neurážejí čechy, ale češi prostě... jak to říct, jsou k moravákům fakt... sprostí!

Na každém rohu slyším nebo vidím čachy, jak urážejí moraváky. No a když tomu dotyčnému řeknu nebo napíši, že to je sprostý a mezi ním a marováky není žádný rozdíl, napíše mi, že proti nim nic nemá a že to je jen sranda!
No jo, je to "sranda", ale pořád si z nich děláš prdel!
Nic neříkám, když urážíte holky, děti mého věku, křesťany-to je vaše hloupost! Ale když urážíte moraváky, kteří jsou NAPROSTO STEJNÍ JAKO VY, jen žijí v jiné části České Republiky, to mi už fakt rvete nervy! Možná mají trochu jiná slova, ale to samé by oni mohli říkat o vás ( Teď teda mluvím i o Slovácích. ) Jenže oni to nedělají a proč? Protože mají vychování!

To mi připomíná jednu věc, která se mi stala s Elany. Ona mi jednou říkala: ,,Já té sloneštině vůbec nerozumím! Třeba tohle slovo. Víš co znamená "zemiaky"?
Ty jo, já se na ni tak divně koukla a řekla: ,,Vždyť "zemiaky" jsou zemáky!" ( Kdo by nevěděl, tak moraváci většinou ovládají perfektně slovenštinu a někdy i polštinu a "brambory" jsou na Moravě zemáky. )
Co myslíte, že udělala... nic! Ignorovala to a pokračovala dál: ,,Normálně "zemiaky" je v češtině brambory!"
( Fakt nic ve zlým Elany! Smějící se Dávám to sem jen jako příklad!)


Já jsem nikdy nepoužila slovo brambory! Fakt nikdy! A nebo slovo propiska. Já ´říkám buď pero, nebo průpiska! Měla jsem kámošku a ta mě vždycky opravovala: ,,Ale říká se propiska!"
Vždycky jsem měla chuť jí uškrtit a zakřičet: ,,Ale já jsem z moravy!!!"

Ale nechci se zastávat ani moraváků... také nejsou nějací adnílci! Moje máma se ze začátku bála jezdit na Moravě, protože máme auto z Prahy ( Na SPZetce se to dá poznat. ).
Znám spousta lidí, kteří moraváky nebo naopak čechy. Moje třídní učitelka, několik spolužaček, atd...
Ale proč?! Vždyť jsme jedna republika, jedna rodina! Proč se hádat a hádat se jen kvůli místu bydliště?

Je to stejně hloupé jako války.

Občas mám strach, že se jednou rozdělíme jako staré Československo...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fie§ta Fie§ta | E-mail | Web | 27. ledna 2014 v 16:31 | Reagovat

Moje řeč! Já jsem z Česka a musím uznat, že my moraváky pomlouváme hrozně. Slovenštině naštěstí rozumím, ale spousta lidí ne.

2 Amber Amber | 27. ledna 2014 v 18:38 | Reagovat

Já nechápu,co Češi proti Moravákům mají. Já to vnímám jako jeden celek. Nedělám v tom rozdíly, prostě jsme jedna republika. Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že by jsme snad byli nějak extra odlišní. Jsme jeden stát. Vážně by mě nenapadlo nad tím uvažovat...

3 Ev-Crazy Ev-Crazy | 27. ledna 2014 v 18:54 | Reagovat

[1]: Jo, když si najedu na YouTube vidím tam všude nadávky na Moravu! Opravdu by se ti lidé nad s sebou měli občas zamyslet!

[2]: Ano a tak by to mělo být! Jsme jedna země a když se to některým nelíbí, klidně mohou odejít jinam! Jo, pár slůvek máme jiných, ale proč to tak hrotit?!

4 tsk tsk | 21. listopadu 2014 v 20:20 | Reagovat
5 Kristína Kristína | E-mail | 22. listopadu 2014 v 8:26 | Reagovat

Jsem holka narozená na Slovensku (kde jsem pobila i své dětství), se Slovensko-Moravsk-Českými kořeny co žije v Čechách :D Nemůžu nadávat na sebe :P Vlastně na Moravě bych chtěla jednou skončit, je to střed mého celého původu :3 A jsem na to hrdá. Na to že jsem Slovenka, i na to že jsem Češka (když to budu rozdělovat, tak i na to že jsem Moravanka) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

The Offspring - You're Gonna Go Far, Kid